Polufinale “Rolan Garosa”, jedno finale, promjena trenera i 16.mjesto na WTA listi, tako se najkraće moguće može opisati sezona Ane Ivanović.
Prethodna godina bila je jedna od najboljih za prvi reket Srbije, dok ove sezone nije sve išlo kao po planu. Promjena trenera, pad na WTA listi, ulazak u samo jedno finale i blistavi trenutak na pariskoj šljaci, bili su elementi 2015. godine Ane Ivanović. Početak godine i vrelo australijsko ljeto davali su znake da bi i ovo mogla biti i više nego trofejna sezona. Pobjeda nad Gajdosovom, Kanepi i Lepečenko bili su dovoljni za finale turnira u Brizbejnu. Osvojen prvi set protiv Marije Šarapove, ali onda slijedi pad u igri i Ruskinja odlazi sa peharom. Uslijedio je Australian open, jedan od Aninih omiljenih na WTA turu i kada su svi mislili da će napraviti sjajan rezultat, već na samom početku stigao je “hladan tuš”. Lusi Hradecka je izgubila prvi set sa 6:1, ali je to nije pokolebalo, te je sa 6:3 i 6:2 preokrenula meč u svoju koristi i izbacila petu teniserku svijeta.
U februaru je Ivanovićeva stigla do trećeg kola Dubaija, gdje je od nje bila bolja Karolina Pliskova, a ime Karolina Garsija, ostaće dobro urezano u pamćenje svim Aninim navijačima. Francuska teniserka je prvo u polufinalu Montereja, gdje je srpska teniserka branila trofej, slavila sa 2:0, da bi već na narednom turniru u Indijan Velsu pobjedila sa 2:1 (6:2, 5:7, 6:2). Iz Indijan Velsa, teniseri su prešli u Majami, a tamo je od Ivanovićeve u drugom kolu bila bolja Sabina Lisicki.
Došao je na red i Fed kup susret protiv Paragvaja u Novom Sadu za popunu Svjetske B grupe, a Aleksandra Krunić i Ana Ivanović su bez većih problema donijele pobjedu od 4:1.
Što se turnirskog dijela tiče slijedi o je prelazak u Evropu, tačnije u Štutgart i imate jednom da pogađate ko je bio bolji od Ane. Naravno riječ je o Karolini Garsiji.
Zatim je u kalendaru bio turnir u glavnom gradu Španije, gdje je Ivanović bila bolja od Dulgeru i Svitoline, da bi uslijedio poraz od Navaro i raskid saradnje sa Dejanom Petrovićem.
- Nismo se slagali u pogledu načina moje igre. Nije lako uraditi ovo, ali ponekad morate da donesete teške odluke. Neću nigdje da žurim, sparing partner će mi pomagati dok ne odlučim koga ću da angažujem – rekla je Ana poslije turnira u Madridu.
Nakon Madrida, krem “bijelog sporta” je prešao u “Vječni grad”,a odatle je Anu kući brzo poslala Gavrilova. Sa očajnom igrom i lošim rezultatima, nekadašnja šampionka Rolan Garosa, dočekala je turnir u Parizu. Mnogi su očekivali maksimum ulazak u treće kolo, eventualno osmina finala, a onda je proradio srpski sportski inat. Redom su padale Švedova, Doi, Vekić, Makarova, Svitolina i Ana je već bila u polufinalu. Ponovo su mediji počeli sa pričama o trofeju i “ponovnom rađanju” Beograđanke, na tribinama je pratio novi dečko, njemački fudbaler Bastijan Švajnštajger, i djelovalo je da Ivanovićeva uživa na terenu. Tu bajku je prekinula Lusi Safarova trijumfovavši sa 7:5, 7:5. Ipak i pored tog poraza, svi su se nadali da se jedna od najljepših teniserki ponovo vraća u sami vrh svjetskog tenisa.
Ona je ubrzo postala suvlasnica sajta
“trainers4me.com “ koji pruža priliku ljudima širom svijeta da treniraju uz najbolje svjetske trenere, te je proglašena za ambasadora organizacije koja se bavi poboljšanjem života djece i mladih koji žive u velikom siromaštvu.
Na terenu u domovini tenisa, su uslijedila dva razočarenja, prvo zbog ispadanja u prvom kolu Birmingema, a zatim i zbog poraza u drugom kolu najvećeg turnira na svijetu “Vimbldona”. Izgleda da taj turnir i ne donosi puno sreće trenerima srpske teniserke, jer je 2013. godine nakon “Vimblodna” smjenila Najdžela Sirsa, godinu dana kasnije Nemanju Kontića, a ove, svog kondicionog trenera Zlatka Novakovića.
Američka turneja je počela i tu je Ana na dva turnira stigla do četvrtfinala, a negdje u to vrijeme je čuveni magazin “Forbs” objavio da se ona nalazi na petom mjestu najplaćenijih sportistkinja svijeta. Zadnji Gren slem u sezoni neće ostati u lijepom sjećanju Ivanovićevoj, koja je i takmičenje završila već na prvoj prepreci. Uslijedio je put u Japan i slična situacija kao sa početka sezone, kada ja Garsija dva puta zaredom pobjedila Anu, ovoga puta je to uradila Cibulkova, prvo u Njujorku, a zatim i u Tokiju. Nakon toliko loših rezultata došlo je “selidbe” iz TOP 10, da bi turniri u Kini popravili ukupnu sliku. U Vuhanu je stigla do treće kola, a u Pekingu do polufinalu, gdje je sa 2:1 poražena od Timee Baščinski. Za kraj je određen turnir u Luksemburgu, pobjeda nad Vatsonovom i poraz od Van Ujtvik za kraj sezone i silazak na 16. mjesto.
U trenucima kada je cijeli svijet bio zaprepašten terorističkim napadom u Parizu, pojavile su se informacije da je Ana Ivanović bila na meču Francuske i Njemačke, što se ispostavilo tačnim, ali na sreću Ana je prošla bez povreda.
Novu sezonu Ivanovićeva će otvoriti u Oklendu, mjestu na kom je 2014. godine osvojila trofej i započela sjajnu sezonu. Da li će i nova 2016. biti takva ostaje da se vidi, a sigurno najveći izazov će biti Olimpijske igre u Riju.