XS
SM
MD
LG

Mućkao i Franc

Činilo se da je korupcionaški skandal i Svjetskoj fudbalskoj asocijaciji pri kraju, ali je pojačana istraga koja se tiče Svjetskog prvenstva 2006. u Njemačkoj.
Istražitelji su počeli sa pretresom kuća zvaničnika, zbog navoda da je bilo korupcije prilikom dodjele domaćinstva Mundijala Njemačkoj, rekli su tužioci u Švajcarskoj.

Istraga je fokusirana na članove organizacionog komiteta Svjetskog prvenstva 2006. godine, među kojima je i legendarni Franc Bekenbauer, koji je negirao optužbe za korupciju.

Osim njega, pod sumnjom je i bivši visoki zvaničnik FIFA Urs Linsi, a njemački mediji navode da su korišćene velike svote novca kako bi se kupovali glasovi u ovoj organizaciji.

Pored Bekenbauera i Linsija, predmet istrage su još dvojica članova organizacionog komiteta, čija imena još nisu poznata.

“Kancelarija tužioca Švajcarske potvrđuje je da je 23. novembra 2016. godine sprovela pretres kuća u saradnji sa federalnom po licijom (fedpol) na brojnim lokacijama u dijelovima zemlje u kojima se govori njemačkim jezikom“, stoji u saopštenju.

Kancelarija je počela sa istragom prošle godine, kako bi razmotrila optužbe da su četvorica članova komiteta bili uključeni u prevaru i pranje novca. U srijedu je objavljeno da je Linsi jedan od njih, čovjek koji je između 2002. i 2007. godine bio generalni sekretar FIFA.

Slučaj je prvi put došao na naslovne strane u oktobru 2015, kada je njemački dnevnik "Špigl" optužio Njemačku da je koristila tajni fond kako bi kupovala glasove za domaćinstvo Mundijala 2006.

Novac je navodno došao od Roberta Lui-Drajfusa, koji je 2000. bio na čelu njemačkog giganta "Adidasa". On je obezbijedio novac na zahtjev Bekenbauera, pošto je on, kao vodeći član organizacionog komiteta, želio da obezbijedi domaćinstvo najvećeg turnira u fudbalu.

Osvajač "Boginje" i kao igrač i kao trener priznao je da pravio greške u procesu, ali je odbacio bilo kakve navode o prevari.

Posebna istraga o neregularnostima u vezi sa Svjetskim prvenstvom 2006. pokrenuta je u martu u Fudbalskom savezu Njemačke.

Tada je rečeno da ne postoje dokazi da su njemački zvaničnici plaćali za glasovi u FIFA i da su uplate išle najmanje jednom bivšem zvaničniku organizacije preko komplikovane mreže bankovnih računa.