Proteklih dana čitali smo i slušali oglašavanje pojedinih političara iz Federacije Bosne i Hercegovine o sportu u dejtonskoj državi. Tako smo imali priliku pročitati i izjavu Kenana Magode, ministra kulture i sporta Kantona Sarajevo, o tome kako će se on boriti za položaj klubova iz tog kantona u Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine. Ajde, da vidimo i da ispratimo Magodu i njegovu borbu. Čak je rekao da je to bitka za njegovu domovinu i državu. Kako za državu, valjda on zna?
Malo je ipak čudno da se aktivan političar javno upliće u spor i rad sportskih organizacija, a znamo da bi sport trebao biti odvojen od politike. Uz sve to Magoda je bio i čkan Predsjedništva Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine. Podnio je ostavku u septembru ove godine. Da li je bilo ili nije sukoba interesa? Ma koga to u BiH interesuje.
Juče smo imali priliku slušati i čitati hvalospjeve kako je Rukometni savez Bosne i Hercegovine konačno dobio svoj JIB ( poreski broj) broj i kako sada može da radi bez bojazni da će klubovi ili reprezentacija biti suspendovana od EHF-a, a zbog dugova. Sve je to zasluga političara koji su sami sebe hvalili zbog urađenog posla. E, sada dolazimo da zanimljivih podataka.
Rukometni savez Bosne i Hercegovine, osnovan 2017. godine, dobio je JIB Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine osnovanog 1994. godine. Taj Rukometni savez je imaoingerencije na teritoriji koju je tada kontrolisala Armija BiH. Pametnom, dosta!
Rukometni savez u Dejtonskoj BiH, sve do 2017. godine, je radio mimo zakona i napravljeni su ogromni dugovi.
Tek 2017. godine su Rukometni savez Federacije BiH, a čine ga Rukometni savez Herceg – Bosne i rukometni savezi bh kantona, te Rukometni savez Republike Srpske su formirali krovnu asocijaciju. Međutim, Ministarstvo finansija Federacije BiH im nije željelo ili nije moglo izdati novi poreski broj, pa se godinama radilo preko računa Rukometnog saveza Kantona Tuzla.
A onda su čelnici tog 2017. godine osnovanog saveza smislili način kako da dođu do žiro računa, poreskog broja. Donijeli su odluku na Upravnom odboru da se krene u posao prihvatanja poreskog broja, žiro računa i svih ostalih prava i obaveza Rukometnog saveza formiranog 1994. godine???
Vladimir Brnaković, predsjednik, te dva potpredsjednika Rukometnog saveza BiH Kenan Magoda i Slobodan Zadro, potpisali 24. septembra 2023. godine tu odluku. Nisu je donijeli sami naravno, već na sjednici Upravnog odbora. Da li su sa njom bili upoznati i čelnici Rukometnog saveza Republike Srpske, to ne znamo? Teško da nisu!
Zahvaljujući političarima iz Federacije BiH stiglo se do broja, a kažu i da su dosta dugova vratili, a juče im je Fudbalski savez Bosne i Hercegovine posudio 130.000 evra da vrate dug ka EHF-u i na taj način se izbjegla suspenzija i RS BiH i klubova.
Nakon što je objavljeno da je sadašnji Rukometni savez Bosne i Hercegovine (formiran 2017.godine) dakle dobio JIB (onaj iz 1994. godine) pismom se oglasio predsjednik Rukometnog saveza Republike Srpske Marinko Umićević i zatražio informaciju koji je to JIB i zapisnik sa sjednice Upravnog odbora RS BiH, na kojoj se raspravljalo o tome i ko je donio odluku da se pristaje na povratak u 1994. godinu. Mi ćemo samo postaviti na sajt odluke koje mi imamo…
Biće sigurno zanimljivo vidjeti šta će se sve dešavati u narednom periodu…