Orlovi ''iskopali'' polufinale

SRBIJA – AUSTRALIJA 95:90 (17:31, 25:23, 25:11, 15:17, 13:8)

Košarkaši Srbije su u polufinalu Olimpijskih igra u Parizu! Naša reprezentacija je posle dramatične završnice u produžetku pobedila Australiju 95:90, hrabrom igrom i velikim srcem nadoknadila „minus 24“ sa polovine druge četvrtine!

Srbija će u polufinalu u četvrtak 8. avgusta igrati sa pobednikom meča SAD – Brazil.

Naš tim je bio oslabljen jer je igrao bez prehlađenog Jovića.

Dobro je Srbija otvorila utakmicu, povela 4:0, ali nam nije išao šut za tri poena. Usledila je mini serija Australije 6:0, da bi Bogdanović odgovorio trojkom – 7:6. Ekipe su se smenjivale u vođstvu par minuta,  Egzum u 6. minutu doneo svom timu 12:8. Pravio nam je Gidi probleme, nismo imali problema u napadu gde je Jokić preuzeo inicijativu, ali smo primali lake poene, pa je rival posle dve trojke Milsa poveo 29:17, a na kraju prve četvrtine imao velikih 31:17.

Nastavio je Mils seriju i na startu druge deonice, vezao četiri poena, pa Rit zakucao za ogromnih 37:17. Postigao je Mils i svoj 18. poen za 39:17, p Rit trojku za 44:20. Ništa nije išlo Srbiji od ruke… Uneo je Avramović energiju, smanjili smo posle nesportske Egzuma na 26:46, pa Jokić i Milutinov na 30:46. Avramović je položio, pa Gudurić pogodio trojku za 37:48, a Gidi uzvratio istom merom, Egzum uz faul ponovo podigao na 54:37. Otišli smo na poluvreme sa „minus 12“ – 42:54.

Smanjili smo na startu treće deonice minus na deset. Pogodio je Dobrić trojku za 51:58, pa Bogdanović vezao pet poena i doveo nas na „minus 4“ – 56:60. Sjajni Avramović je ukaro loptu Milsu, odlični Dobrić pogodio trojku za 59:60 u 25. minutu. Iznudio je Avramović faul u napadu Egzuma, pa Bogdan doneo prednost 61:60. Igralo se čvrsto, ekipe se smenjivale u minimalnom vođstvu, uz seriju grešaka i promašaja na obe strane, a na poslednju pauzu smo otišli sa 67:65.

Otvorio je poenima četvrtu četvrtinu Petrušev, Micić posle blokade Milutinova podigao na 73:67. Usledila su četiri vezana poena Australije (71:73), pa je selektor Pešić zatražio tajm-aut. Pogodio je Micić trojku za 76:72 na 6:30 pre kraja. Uhvatili su Australijanci dva skoka u napadu i kaznili nas trojkom. Nismo iskoristili napad, ali je u sledećem pogodio Micić. Nismo uspevali da se odlepimo, nismo iskoristili tri napada, pogodio Gidi trojku za izjednačenje – 78:78 tri minuta pre kraja. Fauliran je Micić na šutu za tri, pogodio sva tri puta, Promašio je rival trojku, Dobrić je fauliran, ali je Jokić promašio. Pogodio je Gidi za 80:81, promašili Micić i Bogdanović. Promašio je Mils, Jokić uhvatio loptu i fauliran je, pa smo imali loptu sa strane 32.3 sekunde pre kraja. Dodao je Jokić Miciću koji je fauliran 9.8 sekundi pre kraja. Pogodio je jednom za 82:80 i Australija je imala poslednji napad. Pogodio je Mils dvojku za produžetak.

Ubacio je Dobrić trojku na početku, uzvratio je Mekvej, a onda Rit doneo svom timu 87:85. Poentirao je Bogdanović, pa Gidi dao trojku – 90:87. Napravio je Micić faul u napadu, Jokić blokirao Gidija, pa Petrušev pogodio dva penala. Ubacio je Jokić za „plus 1“ (91:90), promašio Mekvej. Pogodio je 25 sekundi pre kraja Jokić neverovatnu dvojku za 93:90. Ukrao je Petrušev loptu Milsu, Bogdan fauliran 13.6 sekundi pre kraja. Pogodio je kapiten Srbije oba puta za 95:90, promašio Gidi i počelo je veliko slavlje Srbije.

Kompletnu statistiku pogledajte ovde

FIBA foto galeriju pogledajte ovde

IZJAVE

Filip Petrušev

– Prva četvrtina je bila najgora do sada, ali okrenuli smo. Pogotovo je drugo poluvreme bilo dobro. Trener nam je rekao da smo igrali kao, ono…žene, da tako kažem. Promenili smo sve u drugom poluvremenu. Dali su nam skoro 60 poena u prvom poluvremenu, što je katastrofa. Znali smo šta treba da radimo u drugom poluvremenu, igrali smo posed po posed i na kraju se vratili. Ostali smo hladne glave, verovali smo i kada smo gubili, čak i u produžetku kad smo bili u minusu verovali smo da smo bolja ekipa, verovali smo u naš kvalitet!