Slavija nije izbrojala ni do 50: Bosna nanijela težak poraz Sokolovima

Košarkaši sarajevske Bosne nanijeli su težak poraz Slaviji u Istočnom Sarajevu u prvom kolu prvenstva Bosne i Hercegovine slavivši 80:48.

Debi na klupi Sokolova trener Radojica Petrić neće pamtiti po dobrom. Djelovala je Slavija užasno na parketu, kako u napadu, tako i u odbrani, pa je i zaslužen ubjedljiv trijumf gostiju iz Sarajeva.

Nervozno su ušli i jedni i drugi u ovaj meč, dosta promašenih zicera na obje strane, ali Bosna jednom kada je ušla u ritam, iz njega više nije izlazila. Goste pokreće trojka Muhameda Pašalića i nakon toga rupe u Slavijinoj odbrani su znalački kažnjavani, a čak i kada bi se promašilo hvatao bi se skok. Upravo ta dominacija u skoku je i jedan od glavnih razloga ogromne razlike koju Bosna pravi u prvom poluvremenu. Čak 15 više na poluvremenu 27:12, od čega 8:1 ofanzivni skokovi jasan su pokazatelj zašto je Bosna samo povećavala svoju razliku iz minute u minutu.

Koliko god da je loša bila prva četvrtina po domaće, još gore im je krenulo u 2/4. U prvoj minuti Bosna pravi 8:0, dva puta 2+1 Jureta Zubca i Luke Jovanovića, uz poene Vojina Ilića, pa Petrić odmah zove tajmaut.  Nastavila je Bosna da melje rivala tokom četvrtine, Slaviji se potpuno stegla ruka, veliki broj otvorenih šuteva, polaganja na obruču je promašeno, pa je +25 za Bosnu na poluvremenu, 47:22 bio i logičan slijed događaja.

Patnja domaćeg tima da probaci nešto kroz obruč, kao i da odbrani nešto nastavila se u drugom poluvremenu, pa vrlo brzo Bosna odlazi i na +30 poslije trojke Vojina Ilića 56:26. Činjenica da je Slavija ubacila 30. poen tek u 27. minuti utakmice dovoljan je pokazatelj kakva je igra domaćeg tima bila u ovom meču.

Ništa se stvari nisu na parketu promijenile ni do kraja susreta, pa Bosna kreće ubjedljivim trijumfom od +32, odnosno Slavija kreće sa ubjedljivim porazom.

Najefikasniji u ekipi Bosne bio je Milivoje Božović sa 17 ubačenih poena, a tome je dodao i 11 skokova. Dvocifren je bio i Vojin Ilić sa 16, dok je Jure Planinić ubacio 13. Kod Slavije, David Maran i Dušan Elez su u blijedom izdanju domaće ekipe bili dvocifreni sa po 10 poena.

Jedina svijetla tačka na meču bili su navijači Slavije, Sokolovi, koji uprkos velikom zaostatku svoje ekipe tokom čitavog meča niti jednog momenta nisu prestali sa glasnom podrškom svom klubu.

KK SLAVIJA – KK BOSNA 48:80 (13:22, 9:25, 13:19, 13:14)