Slaviji nestalo daha u finišu, Budućnost vodi u finalnoj seriji

Košarkaši Budućnosti savladali su Slaviju 69:59 u trećoj utakmici finalne serije i tako poveli sa 2:1. Utakmica je bila neizvjesna do samog kraja, ali na kraju Budućnost je ipak spretnija u završnici i dolazi do trijumfa. Utakmicu je obilježilo čak 45 slobodnih bacanja domaće ekipe, no imali su i dosta problema u realizaciji istih i pogodili su "samo" 23.

Igralo se dosta tvrdo od samog početka utakmice. I jedna i druga ekipa je morala dosta da radi i da se namuči kako bi probacila loptu kroz obruč, a naročito se to može reći za Budućnost koju je Slavija odlično zatvorila i maestralnom odbranom potpuno zatvorila. Darko Damjanović je, sa druge strane, nosio Sokolove i ubacio čak 19 od 33 poena Slavije u ovoj dionici igre. Budućnost je imala čak 23 pokušaja sa linije penala u prvom poluvremenu, no izabranici Josipa Pandže su bili jako neprecizni i pogodili su samo devet.

Slavija je imala bolju energiju i veći tok prvog poluvremena je provela u vodstvu. Prvih petnaestak minuta bili su svuda po terenu, energetski na jako visokom nivou. Pali su malo u finišu druge četvrtine, što je Budućnost iskoristila i sa Slavijinih maksimalnih +11, 26:15, uspjeli su na kraju da upolove taj zaostatak i da na poluvrijeme odu sa 33:27.

Dušan Elez sa četiri vezana poena na startu 3/4 vraća goste na +10, 37:27, a Budućnost smanjuje pogođenim bacanjem Erkića, a onda i ofanzivnim skokom Božovića i vraćanjem lopte u koš nakon drugog promašenog bacanja. Filip Njegovanović je na drugoj strani uzvratio trojkom, a onda ide serija Budućnosti od 11:0 i Budućnost, prije svega greškama Slavije i izgubljenim loptama, dolazi do prednosti 41:40. Katastrofalno je Slavija odigrala dvije minute, Budučnost je napravila ovu ogromnu seriju i stigla do vodstva. Potrošio je Aleksandar Damjanović dva timeouta da razdrma svoje igrače, ali kao da im je neko u trećoj četvrtini oduzeo sav talenat. Pravili su užasne greške, potpuno su se pogubili i u situacijama kada nisu bili pritisnuti na lopti, pa se serija Budućnosti samo nastavila i stigla do 17:0 i +7, 47:40. za tek nešto malo više od tri minute trećeg perioda, između četvrte i sedme minute četvrtine. Finiš četvrtine pripada u potpunosti Slaviji koja se serijom 8:0 vraća u vodstvo.  Nosio je Sokolove u tim trenucima Neven Damjanović koji je pogodio dvije trojke i još jedno slobodno bacanje, a jedno pogođeno bacanje je dodao i Darko Damjanović, pa Slavija uspjeva da se vrati u vodstvo i u posljednjih 10 minuta prenese +1, 48:47.

Realizacijski problemi Budućnosti sa kraja 3/4, a što se tiče bacanja i čitavog meča, nastavljeni su i na početku 4/4, Ćurevac prvo promašuje zicer sam ispred koša, a onda i Blagovčanin dodaje dva bacanja na listu promašaja. Revanširala im se Slavija sa dvije jeftino izgubljene lopte, no Darko Damjanović nastavlja seriju Slavije iz 3/4, povećava je na 10:0 i Slaviju odvodi na +3, 50:47. Morao je Josip Pandža da zove timeout, a iz njega Luka Jovanović prekida konačno seriju gostujuće ekipe. Ipak, nerješiva enigma bio je Darko Damjanović, pod košem je opet raznio sve i nastavio da vodi Slaviju. Nebojša Erkić dva plus jedan poenima donosi novo izjednačenje i ova super uzbudljiva utakmica je nastavljena u tom ritmu.

Neven Damjanović je povukao Slaviju kada je bilo najpotrebnije i to sa četiri faula, ali je on zaradio peti faul sredinom 4/4 i za njega je utakmica bila završena, a Budućnost sa linije slobodnih bacanja uspjeva da se održi u egalu, a onda i izjednači nakon što je Luka Jovanović polovično izveo 38 i 39 slobodno bacanje, 59:59. Upala je Slavija ponovo u jednu krizu u finišu 4/4, pa Pirgić i Erkić serijom 5:0 odvode Budućnost na +5, 64:59, a Darko Damjanović promšuje oba bacanja i ti momenti su i bili, ispostaviće se, ključni u ovom meču da Budućnost dođe do pobjede.

Najefikasniji u ekipi Budućnosti su bili Milivoje Božović i Luka Jovanović sa po 15 poena, dok je kod Slavije Darko Damjanović ubacio 24. Serija se nastavlja u nedjelju u Istočnom Sarajevu četvrtom utakmicom.